top of page

Umelecký festival v Trenčianskych Tepliciach podporí študentov výtvarného umenia

Trenčianske Teplice, 14. júna 2019 – Filmové Trenčianske Teplice venujú aj tento rok časť umeleckého festivalu ART IN PARK výtvarnému umeniu mladých talentov. Kúpeľný park v meste ozdobia počas 21.6. – 23.6. 2019 práce študentov SUŠ Trenčín a STU Bratislava na tému „Akcia - reakcia“.Umelecký festival ART IN PARK už po 4. krát prinesie do Trenčianskych Teplíc ľahko uchopiteľné umenie pre široké vekové kategórie. Jednou z nosných častí je už tradične výtvarné umenie. ART IN PARK sa tento rok zameral na podporu tvorby začínajúcich umelcov a spolupracuje so študentami Strednej umeleckej školy v Trenčíne a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Študenti spracovali tému „Akcia – reakcia“, ktorá predstavuje interaktívnosť diel a ich reakciu na celkový program festivalu. Počas celého trvania ART IN PARK tak návštevníci uvidia 11 nových umeleckých inštalácií a 5 pôvodných, ktoré budú vystavené v Kúpeľnom parku Trenčianskych Teplíc. Niektoré inštalácie ostanú pevnou súčasťou mesta aj po jeho skončení. Umelecký tím vedie sochár, dizajnér a grafik Milan Stanco.Zaujímavou prácou, ktorá sa stane súčasťou ART IN PARK bude inštalácia od študentky Sáry Volemanovej s názvom NEFUNKCIONALIZMUS. Predstavovať má sedenie, ktoré nespĺňa funkciu sedenia ako reakcia na súčasný stav bývalého liečebného domu Machnáč, ktorý v súčasnosti rovnako neslúži svojej funkcii. Objekt bude zároveň odrážať dlhoročnú tradíciu filmového festivalu v Trenčianskych Tepliciach s históriu tohoto miesta.


Pre detského návštevníka bude atraktívna inštalácia od Tomáša Páriša s názvom VYBA, ktorej primárnou funkciou je zabaviť a rozveseliť deti pohybom. VYBA pripomína harmoniku napodobňujúcu typický pohyb ryby a disponuje aj nainštalovaným svetlom, ktoré počas tmy pridáva na veľkoleposti inštalácie.


Súčasťou výstavy bude aj dielo samotného Milana Stanca s názvom HARFÁDA, ktorého dominantou je zvuk. „Pri práci s materiálom je druhotný zmysel sluch. Každý materiál a jeho opracovávanie ho vytvára. Či už pri zatĺkaní klinca do dreva alebo pádu kovového nástroja z ruky remeselníka. Tieto, nie náhodné zvuky, vytvárajú harmóniu. Hudbu,“ vysvetľuje Stanco.
Návštevníci sa môžu tešiť aj na obľúbené inštalácie z predchádzajúcich ročníkov ako socha špárajúca sa v nose ZAKÁZANÉ SLASTI, deti zvaľujúce vinu jeden na druhého ON ZA TO Môže alebo vysoká lavička, ktorú si obľúbili hlavne diváci večerného filmového premietania v rámci open-air a deti.


Počas festivalu si návštevníci môžu vychutnať okrem umeleckej atmosféry hudobné koncerty, kvalitné filmy a divadelné predstavenia s bohatým sprievodným programom. Program v parku je počas štyroch dní festivalu 21.6 – 23.6. pre všetkých návštevníkov zadarmo a nájdete ho na www.artinpark.sk.


Festival ART IN PARK organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Trenčianske Teplice a občianske združenie Cultura. Projekt bol podporený v rámci grantového environmentálneho programu Zelené oči, ktorý tvorí súčasť projektu Zelená župa a je realizovaný za podpory Trenčianskej nadácie.

Σχόλια


bottom of page